Wciąż rozważane są dwie lokalizacje dla tej inwestycji, mówiąc w skrócie: właśnie przez ul. Lotniczą i przez ul. Dojazdową.
Niedawno miasto stało się użytkownikiem wieczystym działki przy ul. Lotniczej 53. Za prawo do dysponowania tym gruntem elbląski samorząd wyłożył 299 tysięcy zł.
Z zarządzenia prezydenta o wykupieniu prawa użytkowania wieczystego tej działki wynika, że w tym miejscu ma być realizowana "inwestycja celu publicznego". - Zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania rejonu dworców, część nieruchomości przy ul. Lotniczej 53 położona jest na terenie przeznaczonym pod wiadukt. Została ona nabyta przez miasto na wniosek jej użytkownika - informuje Anna Kleina, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
Czy to oznacza, że wybrany już został ostateczny wariant lokalizacji wiaduktu, który połączyć ma Zatorze z centrum miasta?
- Nie - odpowiada zdecydowanie Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga. - Wciąż rozważane są dwie lokalizacje dla tej inwestycji, mówiąc w skrócie: właśnie przez ul. Lotniczą i przez ul. Dojazdową. Prezydent przypomina, że podczas konsultacji, mieszkańcy Zatorza zdecydowanie opowiedzieli się za ul. Lotniczą.
- To jest zresztą wariant tańszy w realizacji, jak wynika z prognozy kosztów - podkreśla prezydent. - Chociaż wiadukt przez Dojazdową byłby tylko o 10 - 15 proc. droższy, więc właściwie, dla wyboru lokalizacji, nie ma to większego znaczenia.
Przewiduje się, że wiadukt rozpoczynający się na skrzyżowaniu ul. Lotniczej z Aleją Grunwaldzką, przed torami kolejowymi skręcałby na wschód, włączając się na końcu w ul. Skrzydlatą. Według szacunków taka inwestycja kosztowałaby ok. 26,6 mln zł. Gdyby wiadukt biegł od skrzyżowania ulic Rycerskiej i Alei Tysiąclecia, potem wzdłuż ulicy Sopockiej i Dojazdowej, a następnie przekraczałby tory kolejowe i ulicę Junaków, żeby włączyć się w ulicę Malborską - jego wybudowanie pochłonęłoby ok. dwa miliony złotych więcej.
- Już po konsultacjach z mieszkańcami w Urzędzie Miejskim, spotkałem się z przedsiębiorcami prowadzącymi swoją działalność na Zatorzu - mówi prezydent. - Oni przedstawili argumenty przemawiające za tym, żeby jednak tę dzielnicę połączyć z centrum miasta przez ul. Dojazdową. Powtarzam… koncepcja ostateczna nie została jeszcze wybrana. Nie musimy się śpieszyć.
Jednocześnie prezydent podkreśla, że prace związane z przygotowywaniem tej inwestycji cały czas się toczą.
- Pracujemy nad oboma wariantami - podkreśla Grzegorz Nowaczyk. - Między innymi, rozmawiamy z PKP. Gdyby wiadukt miał biec przez Lotniczą, potrzebna jest na to zgoda kolei. Źródło: Dziennik Elbląski.
Czytaj więcej:
1. Mieszkańcy Zatorza żądają pilnej realizacji budowy wiaduktu nad torami kolejowymi wzdłuż ulic Dojazdowa-Junaków, oraz pozostawienia przejazdu wzdłuż ulicy Lotniczej.
2. Przedsiębiorcy apelują do władz miasta o stworzenie warunków do prawidłowego rozwoju gospodarczo-ekonomicznego dzielnicy Zatorze, oraz pilną realizację budowy wiaduktu w strefie inwestycyjnej.
3. Wiadukt powstanie na Lotniczej - na konsultacjach społecznych miasto poinformowało mieszkańców o wyborze najkorzystniejszego wariantu.
4. Wiaduktów cztery koncepcje – zbudują tylko jeden...
5. Wiadukt łączący Zatorze z centrum Elbląga powstanie dopiero za parę lat...
6. W którym miejscu powstanie wiadukt na Zatorze? - miasto przeanalizuje cztery lokalizacje.
7. Schemat lokalizacji wiaduktu nad torami kolejowymi...
Szanowny Internauto, jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych tematach poruszanych w serwisie zatorzanie.pl, wpisz swój adres Email w okno poniżej i kliknij na pole "Submit" ZATORZANIE.blogspot.com - BEZPŁATNA PRENUMERATA EMAIL. Twój adres Email zostanie dodany do bazy kontaktów i przy każdej opublikowanej nowej informacji na stronie zatorzanie.pl będziesz otrzymywał wiadomość drogą elektroniczną. Twój adres Email będzie przechowywany w bazie kontaktów wyłącznie do celów przesyłania informacji o publikowanych nowych artykułach. Podając swój adres Email wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną przez serwis zatorzanie.pl zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). W każdej chwili możesz zrezygnować z prenumeraty i skasować swój adres Email z naszej bazy danych.
dojazdowa ;)
OdpowiedzUsuń