Z Nowej Cerkwi do Elbląga - troszkę historii...

Mijasz je codziennie w drodze do szkoły czy pracy. A nawet nie wiesz, że każdy z nich ma swoją historię. Na co dzień nie tylko turyści, także elblążanie zachwycają się Bramą Targową, budynkiem Galerii EL czy okazała katedrą. Jednak na uwagę zasługują także budowle na obrzeżach miasta. Chociażby kościół na Zatorzu.


Historia tego zabytku rozpoczyna się w XVIII w. w miejscowości Nowa Cerkiew. W 1838 roku zbudowano tam kościół ewangelicki, który przetrwał do końca II wojny światowej. 

Służył jako magazyn zboża - W początkowych latach powojennych świątynią opiekował się proboszcz parafii katolickiej z tej miejscowości, jednak w 1951 roku został on przeznaczony na... magazyny zbożowe, a później nawozów sztucznych. Jak łatwo się domyśleć obiekt uległ ogromnemu zniszczeniu i dewastacji, budowla groziła zawaleniem. 

Kiedy w 1989 roku powstała parafia Świętej Trójcy w Elblągu ksiądz dr Mieczysław Józefczyk będący dziekanem dekanatu Elbląg wyszedł z propozycją przejęcia przez parafię kościoła ewangelickiego w Nowej Cerkwi. Rozebrania go i przeniesienia, a następnie zrekonstruowania na terenie parafii. Propozycja została przyjęta i 2 lipca 1990 roku rozpoczęła się rozbiórka kościoła. Świątynia została zinwentaryzowana, po czym rozebrana i przetransportowana do Elbląga. Niestety cała konstrukcja drewniana budynku, a więc elementy kratownicy oraz belki, słupy nośne musiały być na nowo wykonane. Szacuje się, że 90 procent elementów drewnianych musiało zostać zastąpione nowymi. Pozostałe, które nadawały się do wykorzystania zostały zakonserwowane i użyte przy rekonstrukcji. 

Uratowany przed zniszczeniem - Problemem było znalezienie cieśli, którzy znaliby się na obróbce drewna w której łączenie elementów konstrukcji następuje bez użycia gwoździ. Udało się pokonać wszystkie trudności i w październiku 1992 roku kościół w stanie surowym został oddany do użytku. Prace wykończeniowe trwały jeszcze kilka lat. Niestety z oryginalnego wyposażenia kościoła nic się nie zachowało, nie ocalały żadne sprzęty liturgiczne. Empory i balustrady oraz schody na chór są całkowicie odtworzone. Bryła kościoła z Nowej Cerkwi została wzbogacona o prezbiterium i wieżę, która znajduje się nad prezbiterium, a nie jak to zwykle bywa nad głównym wejściem. Są to nowe elementy, których budowla nie posiadała przed rekonstrukcją. 

Dzieje ewangelickiego kościoła z Nowej Cerkwi są przykładem uratowania przed całkowitym zniszczeniem zabytku, świątyni będącej świadkiem życia ludzi tu mieszkających. Jednocześnie cieszy, że obiekt ten pełni funkcję dla jakiej został zbudowany, czyli funkcję sakralną. Został ocalony jeden z elementów dziedzictwa kulturowego, trzeba jeszcze dołożyć starań, aby mieszkańcy naszego miasta poznali jego historię.

Autor: JK. Foto: SW. Źródło: Niezbędnik Elbląski nr 6 (dodatek do Naszego Elbląga).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja serwisu www.zatorzanie.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie www.zatorzanie.pl
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie www.zatorzanie.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.
Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości.
Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.

Szanowny Internauto, jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych tematach poruszanych w serwisie zatorzanie.pl, wpisz swój adres Email w okno poniżej i kliknij na pole "Submit" ZATORZANIE.blogspot.com - BEZPŁATNA PRENUMERATA EMAIL. Twój adres Email zostanie dodany do bazy kontaktów i przy każdej opublikowanej nowej informacji na stronie zatorzanie.pl będziesz otrzymywał wiadomość drogą elektroniczną. Twój adres Email będzie przechowywany w bazie kontaktów wyłącznie do celów przesyłania informacji o publikowanych nowych artykułach. Podając swój adres Email wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną przez serwis zatorzanie.pl zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). W każdej chwili możesz zrezygnować z prenumeraty i skasować swój adres Email z naszej bazy danych.