Ogrody działkowe przy ul. Skrzydlatej do likwidacji?

Blisko połowa z 61 istniejących na terenie miasta ogrodów działkowych ma zostać zlikwidowana. Tak wynika z pisma, które otrzymał od Prezydenta Elbląga Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców. Właściciele działek są zszokowani takim faktem. Głównym punktem zapalnym są ogrody przy ul. Skrzydlatej na Zatorzu, które mają ulec częściowej likwidacji, pod planowaną drogę do centrum handlowego przy ul. Akacjowej.
A Ty jako mieszkaniec Zatorza, co o tym myślisz? Napisz swój komentarz...

- Zgodnie z pismem, które otrzymałem od pana prezydenta Elbląga, wynika, że do likwidacji częściowej lub całościowej jest 29 ogrodów działkowych z 61 istniejących w mieście – mówi Bolesław Mikołajczyk, prezes Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Elblągu. - Najgorsze, że są to ogrody, które nie ukończyły jeszcze inwestycji, a już są przewidziane do likwidacji. Moim zdaniem jest to niemożliwe i nieprzemyślane posunięcie. 

Prezes tłumaczy, że dla wielu działkowców, myśl o utracie swojego własnego skrawka ziemi, jest nie do przyjęcia. Zwłaszcza dla ludzi starszych jest to azyl, w którym mogą uprawiać swoje krzewy czy warzywa oraz kwiaty. Z kolei dla biedniejszych rodzin, działka to możliwość dorobienia sobie do skromnego budżetu domowego. Posiadanie i uprawa działki to także hobby, takie jak myślistwo czy wędkarstwo. 

- Ci ludzie nie wyobrażają sobie życia bez działki. To tak przyciąga niektórych, że później odwrotu nie ma – przekonuje Bolesław Mikołajczyk - Mam doświadczenie w likwidacji ogrodów. Część starszych ludzi najpierw zrezygnowała z odtwarzania działki na nowym ogrodzie, a po miesiącu wrócili do mnie, pytając o nową działkę, gdyż nie mogli sobie miejsca znaleźć w domu. Mówili do mnie: „Ja tak żyć nie mogę, ja muszę coś robić, mieć zajęcie, Działka to jest moje życie.”

Najstarszy elbląski ogród działkowy został założony w 1946 r. Od tego czasu przez dziesiątki lat, działkowcy włożyli w rozwój ogrodów wiele pracy i funduszy. 
- Nie można ich likwidować kosztem włożonych przez działkowców pieniędzy i pracą własnych rąk. To są kolosalne nakłady i nie można tego jednorazowo likwidować, bo przecież te ogrody są płucami dla miasta – uzasadnia prezes okręgu PZD. - Może prezydent się pomylił, może tego nie przemyślał. Likwidacja takiego potencjału w ciągu 5 lat jest nierealna. Najgorsze, że na etapie planowania nie uzgadnia się tego z Okręgowym Zarządem, a my nawet nie wiemy nic o tym. Robi się to wbrew woli mieszkańców. 

Prezes Mikołajczyk przypomina, że Okręg zawsze starał się zrozumieć plany rozwoju miasta i jego dobro. 
- Do tej pory, od 38 lat jak jestem tu prezesem, nie mieliśmy żadnych problemów z rozwojem miasta i realizacją inwestycji. Wszystko było uzgodnione dla wspólnego celu, bo przecież działkowcy są mieszkańcami Elbląga – tłumaczy szef elbląskich struktur PZD. - Nie robimy żądnych problemów w przypadku likwidacji małych ogrodów liczących po 1 lub 10 arów. Rozumiemy, że potrzebne są pod drogi czy inne zadania. Budzi natomiast wątpliwość, że w jednym przypadku, 16 ha ogrodów przeznacza się tylko pod drogi wewnętrzne, czasami prowadzące donikąd. 

Sporo kontrowersji i sprzeciwów wzbudzają zwłaszcza ogrody działkowe na Zatorzu. W sumie w tej dzielnicy, w sąsiedztwie drogi S-7, zlokalizowanych jest aż 5 ogrodów. Z czego wszystkie posiadają grunty pierwszej klasy. Tymczasem w planach jest częściowa likwidacja ogrodów „Żwirki i Wigury” oraz „Rekreacja” przy ul. Skrzydlatej. Przecinać je ma nowa droga, która połączy przyszły węzeł Elbląg – Lotnisko z nowym centrum handlowym przy ul. Akacjowej. 

- Nie zgadzamy się, by taka droga podzieliła nasze ogrody na dwie części – stanowczo podkreśla Bolesław Mikołajczyk. - To jest przecież niezgodne z ochroną środowiska. Albo będzie całkowita likwidacja tych ogrodów z wypłatą odszkodowań i wyznaczeniem nowego miejsca pod odtworzenie ogrodów, albo zostanie jak jest. Na częściową likwidację się nie zgodzimy.

Działkowcy widzą jednak wyjście z tej sytuacji. Proponują, by drogę poprowadzić kilkaset metrów dalej, poza terenem ogrodów. 
- Wystarczy poprowadzić ją po byłej drodze „papieskiej”, która prowadziła do kopca powstałego podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Elblągu. Byłbym wtedy nawet chętny odstąpić 10-15 działek, które sąsiadują z tą drogą – mówi Mikołajczyk.

Likwidacja ogrodów może być jednak trudna do realizacji. Wiążą się z nią ogromne koszty, które trzeba zabezpieczyć na odszkodowania dla działkowców, ale także nakłady związane z odtworzeniem infrastruktury ogrodów w nowym wyznaczonym miejscu. Zgodnie z ustawą rodzinnych ogrodach działkowych, te warunki muszą być spełnione, tak przez Magistrat, jak i PZD. Pozostaje więc pytanie, kto miałby pokryć liczone w setkach tysięcy złotych koszty odszkodowań – miasto czy inwestor centrum handlowego?

- Jeżeli doszłoby do częściowej likwidacji ogrodów przy Skrzydlatej, to zapowiadamy petycje, stanowiska do Prezydenta Elbląga, ale także do Rady Miasta oraz Krajowej Rady PZD – zapowiada prezes elbląskiego okręgu PZD.

7 marca ma dojść do spotkania działkowców z Prezydentem Elbląga w sprawie likwidacji ogrodów. - Będziemy dyskutować na ten temat, ogród po ogrodzie. Chciałbym, by każdy ogród dostał od Prezydenta odpowiedź. W niektórych pismach, nie jest bowiem ustalone, kiedy przewidziane są do likwidacji poszczególne z nich – mówi Bolesław Mikołajczyk.


Źródło: http://info.elblag.pl/5,20803,Dzialkowcy-sa-zszokowani--Miasto-chce-zabrac-ich-ogrodki-pod-drogi-i-inwestycje.html 

6 komentarzy:

 1. mieszkam w bloku przy garażach i mam działkę blisko miejsca zamieszkania. mam też garaż przy domu. PROTESTUJĘ przeciwko budowie drogi między blokami a garażami, zabieraniu działek i garaży.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej popieram wpis! Żadnej drogi!!!

   Usuń
 2. chcemy drogę pomiędzy blokami i garażami???? NIE!!!! Więc obudżcie się. Wołajcie!, KRZYCZCIE! a nie dajmy się ogłupiać że to niby dla naszego dobra, dla rozwoju Zatorza. Tu żyją ludzie. Jeżeli kto nie widzi ludzi to niech zaorze Zatorze i buduje wtedy co chce. A może GETTO dla tych co tu mieszkają? Bo że gehenne (ogrodzenie, zagroda)chcą tu zrobić to pewne jak 2x2=4.

  OdpowiedzUsuń
 3. chcesz mieszkac w miescie czy dalej w wiejskiej dzielnicy nowoczesne drogi zabodowa wielkomiejska to cie przerasta zastanow sie czlowieku to juz XI wiek niecofaj sie pomysl o swoich dzieciach a nie tylkop o sobie.

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja się pytam, gdie wcześniej byliście???
  Jak były zbierane podpisy, droga miała iść przy 'OBWODNICY'. Jak zwykle, nie mieliście czasu, a teraz płacz. Działkowicze załatwili was jednym pismem,,,,,. Na własne życzenie drogę z ciężarówkami pod oknami będziecie mieli.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobrze tak trzymać w końcu będzie droga !!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń

Redakcja serwisu www.zatorzanie.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie www.zatorzanie.pl
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie www.zatorzanie.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.
Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości.
Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.

Szanowny Internauto, jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych tematach poruszanych w serwisie zatorzanie.pl, wpisz swój adres Email w okno poniżej i kliknij na pole "Submit" ZATORZANIE.blogspot.com - BEZPŁATNA PRENUMERATA EMAIL. Twój adres Email zostanie dodany do bazy kontaktów i przy każdej opublikowanej nowej informacji na stronie zatorzanie.pl będziesz otrzymywał wiadomość drogą elektroniczną. Twój adres Email będzie przechowywany w bazie kontaktów wyłącznie do celów przesyłania informacji o publikowanych nowych artykułach. Podając swój adres Email wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną przez serwis zatorzanie.pl zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). W każdej chwili możesz zrezygnować z prenumeraty i skasować swój adres Email z naszej bazy danych.

zatorzanie.blogspot.com - bezpłatna prenumerata Email