Nawet król jechał Malborską.

Autor: Ryszard Biel
Ma 1750 metrów i bardzo ciekawą historię, bo jest jedną z najstarszych ulic Elbląga. Dzisiaj wielu mieszkańców boi się tamtędy chodzić po zmroku, a kiedyś była to jedna z ważniejszych ulic miasta

Do 1945 roku ulica Malborska zwana była Groblą Malborską (Marienburgerdamm). Pierwsze historyczne wzmianki o tej ulicy pojawiają się już w XIV wieku. Jej początki związane są z powstaniem Nowego Miasta Elbląga. Otóż w XIV wieku Grobla Malborska była granicą pomiędzy terenem zamieszkanym przez mieszczan staromiejskich, a terytorium przynależnym do mieszczan Nowego Miasta. Wzdłuż ulicy płynęła rzeka Kumiela, oddzielając w ten sposób włości Pól Nowomiejskich od Błoni Staromiejskich.

Warto wiedzieć, że już w średniowieczu ulicą wiódł trakt do Malborka, który prowadził podróżnych w stronę dzisiejszej ulicy Junaków, skąd promem przeprawiali się przez rzekę. W 1623 roku tą drogą do Elbląga wjechał sam Zygmunt III Waza.
Cielęca Furta

Po zajęciu Elbląga przez Szwedów jeżdżono do Malborka przez Wyspę Spichrzów, tj. dzisiejszą ulicę Warszawską. W związku z tym Szwedzi nie umieszczali przy Grobli Malborskiej umocnionej bramy, a jedynie niewielkie przejście, które zwano potocznie Cielęcą Furtą. Jest to ten fragment dzisiejszej ulicy, który jest bardzo mocno przesunięty w swojej osi. Wyznaczono też nową granicę w połowie Grobli Malborskiej, dzieląc ją na dwie części: wewnętrzną i zewnętrzną. Śladem tego jest "łamany", "bastionowy" przebieg ulicy Fabrycznej i Zagonowej. Wspomniane ulice powstawały na splantowanych wałach i zasypanych fosach, które okalały Nowe Miasto. W ten sposób są pamiątką dawnych szwedzkich fortyfikacji.

Szkoła dla młodych dziewcząt

Po roku 1871 r. gospodarczy okolice Cielęcej Furty intensywnie rozbudowano. Przy ulicy Szkockiej (dzisiejsza Czerniakowska) w 1852 roku powstała Gazownia Miejska, która istnieje do dzisiaj. Wokół niej nie tylko osiedlały się duże grupy robotników, ale też rozwijały się wytwórnie świec, wosków, destylarnia smoły i inne miejsca pracy związane z produktami odpadowymi po gazyfikacji węgla kamiennego.

Wraz z przyrostem ludności Elbląga powstawały nowe potrzeby, jak np. szkolnictwa podstawowego. I tak na terenie dzisiejszego budynku PWSZ przy ulicy Czerniakowskiej planowano założenie dwóch uczelni jednej dla chłopców, drugiej dla dziewcząt. Ostatecznie podjęto decyzję o zlokalizowaniu tam szkoły dla młodych elblążanek.

Zobacz więcej: http://naszelblag.pl/66075,Nawet-krol-jechal-Malborska.html#ixzz1ehX4QDFg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja serwisu www.zatorzanie.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Regulamin komentowania artykułów w serwisie www.zatorzanie.pl
W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie www.zatorzanie.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.
Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości.
Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.

Szanowny Internauto, jeżeli chcesz być informowany na bieżąco o nowych tematach poruszanych w serwisie zatorzanie.pl, wpisz swój adres Email w okno poniżej i kliknij na pole "Submit" ZATORZANIE.blogspot.com - BEZPŁATNA PRENUMERATA EMAIL. Twój adres Email zostanie dodany do bazy kontaktów i przy każdej opublikowanej nowej informacji na stronie zatorzanie.pl będziesz otrzymywał wiadomość drogą elektroniczną. Twój adres Email będzie przechowywany w bazie kontaktów wyłącznie do celów przesyłania informacji o publikowanych nowych artykułach. Podając swój adres Email wyrażasz zgodę na przesyłanie informacji drogą elektroniczną przez serwis zatorzanie.pl zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). W każdej chwili możesz zrezygnować z prenumeraty i skasować swój adres Email z naszej bazy danych.